سه شنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٨
عناوین
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
فعاليت هاي كميته فني
 
فعالیت های کمیته فنی متناظر 215 ایزو:
کمیته فنی متناظر 215 ایزو که با نظارت دبیرخانه این کمیته فعالیت خود را در مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت دنبال می­نماید (اطلاعات بیشتر در قسمت «درباره ما»)، در دو حوزه اصلی، فعالیت­های علمی و تحقیقاتی خود را ارائه می­نماید.
  • تدوین استانداردهای ملی
  • بررسی استانداردهای بین المللی
تدوین استانداردهای ملی
اسناد منتشرشده توسط مؤسسه بین المللی استاندارد در حوزه انفورماتیک سلامت، توسط این کمیته و بر اساس شرایط و نیازهای کشور بومی­سازی می­شوند. برای این منظور ابتدا پیشنهاد تدوین استاندارد خاصی بنا بر اهمیت و اولویت این استاندارد تهیه و به مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ارائه می­گردد. در صورت تأیید لزوم تدوین این استاندارد ملی توسط مؤسسه استاندارد، کمیسیون اولیه­ای جهت بررسی و تحقق اجماع نظر در مورد پیش نویس کاری تعریف شده با حضور جمعی از افراد خبره در حوزه کاری مربوطه، تشکیل می­گردد. در حقیقت این افراد به بررسی اطلاعات گردآوری شده، اسناد، تایید و یا تغییر مدارک و منابع مصوب کمیته برنامه­ریزی و تعیین اعضای کمیسیون فنی می­باشد. (جهت دریافت اطلاعات بیشتر رجوع شود به استاندارد موجود در مورد "روش اجرایی تدوین استانداردهای ملی" ارائه شده توسط مؤسسه استاندارد و تحقیقات) 
کمیسیون فنی،کمیسیونی است که درآن افراد منتخب از کمیسیون اولیه و سایر متخصصان و کارشناسان ذیربط پیشنویس تهیه شده توسط دبیر را از لحاظ علمی، فنی و سایر مقتضیات بررسی می­کنند.
در نتیجه در ادامه کار با تشکیل کمیسیون­های فنی، پیش­نویس اسناد بین المللی به فارسی تهیه می­گردد. سپس با کمک اعضای حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه و با نظارت و راهنمایی نمایندگان مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، مطابقت نسخه ترجمه شده با اصل سند بررسی می­گردد. سپس بر اساس شناخت محققین و کارشناسان فعال در حوزه­های مرتبط با انفورماتیک سلامت، و با توجه به حیطه مورد نظر اسناد مورد بررسی، بخش­ها یا نکات لازم جهت ارائه سند ملی و تطابق سند موجود با شرایط بومی کشور به سند مذکور اضافه یا کم می­گردد. بدیهی است تمامی این تغییرات باید با ذکر کامل دلایل و توجیهات لازم و کافی به تأیید مراجع ذیربط و مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی برسد. این مراحل با کمک نظرات اعضای کارگروه­ها که با توجه به ارتباط هر سند با گروه­های کاری مختلف دریافت می­گردد، و نیز با استفاده از نظرات سایر صاحب نظران فعال در بخش تدوین استانداردهای انفورماتیک سلامت در کشور تکمیل می­گردند.
بررسی استانداردهای بین المللی
مؤسسه بین المللی استاندارد (ISO)، اسناد پیشنهاد شده در هر حوزه را بین نمایندگان فعال خود در هر کشور به گردش در می­آورد تا اعضای دبیرخانه­های متناظر در هر کشور و بر اساس کارگروه­های انتخابی خود به نظردهی یا رأی دهی در مورد این اسناد بپردازند. بر همین اساس کمیته فنی متناظر 215 ایزو نیز ضمن دریافت آخرین اسناد در حال توسعه از سازمان استاندارد، بر اساس حوزه مورد بررسی هر سند، آن را در اختیار اعضاء فعال خود قرار می­دهد تا نظرات کارشناسانه خود را در قالب فرمت­های استاندارد موجود ارائه نمایند. در نهایت تمامی نظرات جمع­بندی شده و به سازمان استاندارد تحویل داده می­شود تا به این وسیله نظر نهایی به سازمان ایزو ارسال گردد.
توجه: برنامه کاری (Business Plan) کمیته فنی متناظر 215، بر اساس برنامه ارائه شده توسط ایزو و با توجه به شرایط کمیته متناظر و وضعیت فعلی انفورماتیک سلامت در کشورمان، به زودی توسط این کمیته در اختیار اعضا و بویژه هماهنگ کنننده­های محترم کارگروه­ها قرار می­گیرد تا نظرات سازنده خود را برای تکمیل آن اعلام نمایند.
قابل توجه است که اسناد جدید از زمان پیشنهاد شدن به سازمان ایزو (توسط هر یک از کشورهای عضو و در هر زمینه خاص) تا زمانی که به یک سند تأیید شده و قابل انتشار تبدیل شود مراحل مختلفی را به شرح زیر طی می­کند؛ که در این مراحل اسناد ممکن است برای نظردهی (comment)  و یا رأی دهی (balloting) اعضا در بازه زمانی مشخصی ارائه گردند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سازمان ایزو و اهداف آن در تدوین استانداردها، به همراه ساختار سازمانی آن، می توانید به اين منبع مراجعه نماييد.

لینک های مرتبط
International organization for Standardization
American National Standards Institute
World Health Organization
 Clinical Data Interchange Standards Consortium
International Medical Informatic Association
 Digital Imaging and Communications in Medicine
 The global language of business
 International Council of Nurses
 International Health Terminology Standards Development Organisation
 International Medical Informatic Association

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی می باشد.طراحی و راه اندازی : با مشارکت مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات و كميته فني متناظر ٢١٥ ايزو